Bilişim Sektöründe Yapılabilecek En İyi 10 İş

0
21

Bilişim sektöründe yapılabilecek işler araştırırken her zaman sorunları çözmeyi veya kodları deşifre etmeyi sevmişsinizdir. Belki de yeni diller öğrenme konusunda bir yeteneğiniz var ya da belki bilgisayarınızla o kadar ilgilendiniz ki bilgisayar kasasının içini açtınız ve donanımını kurcalamaya başladınız. Bu saydıklarım sizi tarif ediyorsa, bilgisayar mühendisliği sizin için ideal bir kariyer seçimi olabilir.

Bilgisayar bölümleri, sistemleri ve programları tasarlamak için analitik düşünce yapısına sahip olup aynı zamanda sorunları gidermek için ince detayları da düşünebilmeli. İhtiyaçları değerlendirmek ve teknik bilgileri sade bir dille anlatmak için teknik olmayan kişilerle iyi iletişim kurabilmelidirler.

Öğrenmeye açık olmak, bilişim sektöründe yapılabilecek işler bilgisayar bilimi bölümleri için çok önemlidir. Teknolojideki hızlı değişim oranı göz önüne alındığında, bilgisayar bilimleri bölümlerinin en son gelişmelere ayak uydurmak için her an öğrenmeye açık olmalıdırlar.

Programlar ve sistemler, hayatın ve ticaretin olası her alanındadır. Dolayısıyla bilgisayar bölümleri okuyan kişiler çevrelerindeki dünyayı merak etmeli ve sistemsel düşünebilmelidir.

Günümüz toplumunda bilgisayar teknolojisinin yaygınlığı göz önüne alındığında, bilgisayar bilimleri dalında birçok farklı iş seçeneği vardır. Sizin için doğru iş, kişisel becerilerinize, değerlerinize ve ilgi alanlarınıza bağlı olacaktır.

1- Yazılım geliştirici (Software Developer)

Yazılım geliştiriciler, kullanıcıların bilgisayarlar veya mobil cihazlar gibi çeşitli cihazlarda belirli görevleri gerçekleştiren yazılım programları kodlarlar . Yazılımın geliştirilmesinden, test edilmesinden ve bakımından sorumludurlar.

Yazılım geliştiriciler, sorunlara farklı açılardan bakıp çözümü pratik ve basit bir şekilde bulmalıdır yani bilişim sektöründe yapılabilecek işler teknik yaratıcılığa sahip olmalıdır. Programların kodunu yazmak için kullanılan programlama dillerini akıcı kullanmaları gerekir.

2- Veri tabanı yöneticisi (Database Management)

Veri tabanı yöneticileri, kullanıcıların veri ihtiyaçlarını analiz eder ve değerlendirir. Önemli bilgileri depolamak ve almak için kullanılan veri kaynaklarını geliştirir ve iyileştirirler.

Veri tabanlarındaki herhangi bir arızayı düzeltmek ve sistemleri kullanıcıların değişen ihtiyaçları doğrultusunda değiştirmek için problem çözme yetenekleri olmalıdır.

3- Bilgisayar Donanım Mühendisi (Hardware Engineering)

Bilgisayar donanım mühendisleri; devre kartları, CPU ve bellek aygıtları gibi bilgisayar bileşenlerini tasarlamak, geliştirmek ve test etmekten sorumludur.

Bilgisayar donanımı mühendisleri, kişinin yaratıcılık ve teknik uzmanlığının iş birliğine dayanır. En yeni programları ve uygulamaları barındırabilecek donanımlar oluşturmak için bu alandaki en son çıkan teknolojileri yakından takip etmelidir. Donanımdaki yeni teknolojileri araştırmaya ve uygulamaya hevesli öğrenciler için ideal bir alan.

Bilgisayar donanım mühendisleri, donanımın olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için kapsamlı sistem testlerini tekrar tekrar gerçekleştirme kararlılığına ve sabra sahip olmalıdır.

4- Bilgisayar Sistem Analisti (Computer System Analysist)

Bu mesleği yapan kişiler bir kuruluşun bilgisayar sistemlerini değerlendirir. Şirketin verimliliğini artırmak için donanım ve yazılım alanlarında değişiklikler önerir.

İş, yöneticiler ve çalışanlarla düzenli iletişim gerektirir dolayısıyla bilgisayar sistemleri analistlerinin güçlü iletişim becerileri üst düzeyde olması gerekir. Sistem analistlerinin, personeli ve yönetimi planlayıp teknoloji çözümlerini benimsemeye ikna edebilmesi gerekir. Ayrıca, sistem analistlerinin teknolojideki eğilimleri izlemek ve en yeni sistemleri araştırmak için sürekli öğrenmeye, araştırmaya açık olmalıdır.

Sistem analistleri, tüm organizasyon için neyin en iyi olduğunu anlamak için iş becerilerine ihtiyaç duyar. Benzer iş unvanları, iş analistleri veya iş sistemleri analistleridir.

5- Bilgisayar Ağı Mimarı (Computer Network Architecture)

Bilgisayar ağı mimarları; yerel alan ağları, geniş alan ağları, dış ağlar ve intranetler dahil ağ ve veri iletişim sistemlerini tasarlar, uygular ve sürdürür. Bilişim sektöründe yapılabilecek işler ile kuruluşların veri paylaşımı ve iletişim ihtiyaçlarını değerlendirirler.

Bilgisayar ağı mimarları, pazarda bulunan ürün ve hizmetleri de kullanır. Bilgisayar ağı mimarları, sistemleri uygulanmadan önce test eder ve kurulum tamamlandıktan sonra oluşan sorunlara çözüm bulur. Bilgisayar ağı mimarları, bilgisayar ağlarını değerlendirmek için analitik becerilerinde üstün bir seviyede olmalıdır.

6- Web Geliştiricisi (Web Developer)

Web geliştiricileri, bilgi tabanlı kaynaklar için kullanıcıların ihtiyaçlarını değerlendirir. Web siteleri için teknik yapıyı oluştururlar, web sayfalarının çeşitli tarayıcılar ve ara yüzler aracılığıyla erişilebilir olmasını sağlarlar.

Web geliştiricileri, arama motoru optimizasyonu (SEO) yoluyla sayfa görüntüleme ve ziyaretçi sayısını en üst düzeye çıkarmak için siteleri yapılandırır. Web sitesinin kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamak için gerekli iletişim becerilerine ve yaratıcılığa sahip olmalıdırlar.

7- Bilgi Güvenliği Analisti (İnformation Security Analyst)

Bilgi güvenliği analistleri, bilgi ağlarını ve web sitelerini siber saldırılardan ve diğer güvenlik ihlallerinden korumak için sistemler oluşturur. Sorumlulukları arasında, sorunları önceden tahmin etmek için veri güvenliğindeki son olayları araştırmak ve sorunları ortaya çıkmadan önlemek için hacker gibi düşünüp önceden müdahale etmek vardır.

Güvenlik analistleri ayrıca ihlalleri araştırmak, nedenlerini belirlemek ve güvenlik sistemlerini değişmek veya onarmak için güçlü problem çözme yeteneklere sahip olmalı.

8- Bilgisayar ve Bilgi Araştırmacıları (Computer and Information Research Scienctists)

Bilgisayar ve bilimi araştıran bilim adamları bilim, tıp ve işletme gibi alanlardaki karmaşık sorunları çözen teknolojileri icat ederler. Aynı hedefleri bilişim sektöründe yapılabilecek işler ile gerçekleştirirken mevcut teknoloji için yeni inovasyonlar da bulurlar.

Araştırmacı bilim insanları, çok büyük veri kümelerindeki modelleri tespit edip analiz etmek için kullanılan algoritmalar yazarlar ve robotları kontrol eden programları oluştururlar.

9- Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Yöneticileri (Computer and Information Systems Managers)

Bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri, bir şirketin teknoloji ihtiyaçlarını bulur ve veri sistemlerinin uygulanmasını denetler. Satın alma veya geliştirme amacıyla yazılım, donanım, ağ ve diğer teknoloji kaynaklarını değerlendirme bilgisine sahip olmaları gerekir.

Bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri personeli işe alan kişidir. Personeli, eğittiğinden ve denetlediğinden yönetme ve iletişim becerileri bu rolde hayati önem taşır. Personeliyle etkili bir şekilde iletişim kurabilen güçlü liderler olmalıdırlar.

10- IT Proje Yöneticisi (Information Technology Project Manager)

IT sektöründeki proje yöneticileri, projeleri tamamlamak için bir programcı / geliştirici ve analist ekibinin çabalarını koordine eder. Ayrıca şirketleri veya bir müşteri kuruluşu için teknik sorunları analiz ederek üretkenliği artırmak için çözümler ve ipuçları önerirler.

Bilişim sektöründe yapılabilecek işler ile ilgilenenler problem çözme becerileri ve kapsamlı teknoloji bilgisi bu rolde mükemmelleşmelerine yardımcı olur. Kullanıcıların ihtiyaçlarını deşifre etmek ve teknik özellikleri geliştiricilere iletmek için güçlü iletişim becerileri gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz