Güzel Bir Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

0
23

Her cemiyetimizin vaz geçilmez ve kadim eşlikçisi olan Türk Kahvesi nasıl yapılır? Sorusu en çok aranan konulardan biridir.  Eskisi gibi kahve yapılmıyor belki ama yine de bakır cezvede yapılan kahvenin tadını zaman zaman arıyor insan öyle değil mi. Bizim evde makine olmasına rağmen arada bakır cezvede kahve yapıp içeriz.

Makina İle Kahve Nasıl Yapılır?

Makine ile kahve yapımı iki türlü gerçekleşiyor. Bir tanesi makineye her şeyi önceden yüklüyorsunuz. Kahveyi, suyu şekeri koyacağınız özel bölmeler var ve siz sadece kaç kişilik olacağını ve çeşidini seçiyorsunuz. Makine yaparak cezveye dolduruyor. Size sadece hazır kahveyi fincana boşaltmak kalıyor.

Diğer bir usulde de suyu, şekeri ve kahveyi siz ekliyorsunuz kaynayınca fincana boşaltıyorsunuz. Burada önemli olan 1 fincan kahve için ne kadar kahve ne kadar şeker kullanmanız gerektiğidir. 1 fincan suya 1 buçuk tatlı kaşığı kahve koyulması gerekir. Eğer orta yapacaksanız 1 adet kesme şeker az şekerli yarım kesme şeker ve şekerli 1 buçuk kesme şeker koymanız gerektiğini de unutmayın.

turk kahvesi nasil yapilir - Güzel Bir Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bakır Cezvede Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Bakır cezvede Türk Kahvesi nasıl yapılır? İşte bu gerçekten de incelik isteyen bir süreçtir. Bir fincan suya 1 buçuk tatlı kaşığı kahve konulur. Az şekerli yapacaksanız 1 çay kaşığı şeker koymalısınız. Orta için 1 buçuk çay kaşığı, şekerli kahve için de 2 çay kaşığı toz şeker koymak gereklidir. Kahve yapmanın püf noktalarından biri soğuk su kullanmaktır. Bir de çok fazla karıştırmamak gerektiği unutulmamalıdır. Hatta ocağa koymadan önce kahve, şeker ve su iyice karıştırılmalı ocağa koyulduktan sonra köpük kabarana kadar asla kaşık sokulmamalıdır.

Türk Kahvesi köpüğünü kaşık ile alabilir veya ustalaştıkça cezveden fincana direk aktarabilirsiniz. Sonrasında cezveyi tekrar ocağa alarak bir kez daha kabarmasını sağlayıp kalan kahveyi fincanlara paylaştırmalısınız.

Son dönemde ortaya çıkan sunum tabaklarına alabilir ve ya yanına lokumluk ekleyerek servis edebilirsiniz. Özellikle kız isteme merasimlerinde Türk Kahvesi ayrı bir seremoni ile sunulan vaz geçilmez ritüelimiz olarak neredeyse milli kültürümüzün ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz