Gzip Sıkıştırması Nasıl Yapılır? .htaccess Dosyasına Kod Ekleyerek

0
51

Gzip sıkıştırması nasıl yapılır? Sorusuna cevap arıyorsanız evet doğru yerdesiniz, çünkü Gzip sıkıştırması sitemizin yükünü hafifleterek sunuya dosyalarınızı sıkıştırarak dosyalarınızı sunuya sıkıştırılmış şekilde göndermesini Gzip sıkıştırması işlemi sitemizin hızına etki eden bir işlemdir ve bunu yapmak son derece basittir.

Aşağıda paylaştığım kodlar ile sizde Gzip sıkıştırması yapabilir ve sitenizin hızına etki edebilirsiniz. Sunucunuzun mod_deflate destekliyor olması gerekiyor bu kodun çalışabilmesi için fakat desteklemiyor ise bir sonra ki paragrafta mod_deflate kullanmadan ona alternatif bir kodu da sizlerle paylaşacağım bu sayede Gzip sıkıştırması nasıl yapılır? Sorusunu cevplamış olduk.

Gzip Sıkıştırması Kodu

<IfModule mod_deflate.c>   AddOutputFilterByType DEFLATE text/html   AddOutputFilterByType DEFLATE text/css   AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript   AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml   AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain   AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon   AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml   AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml   AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript   AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript   AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml   AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml   AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font     AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype     AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf     AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf   AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype   AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject   AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf   AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf   AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype # For Older Browsers Which Can’t Handle Compression   BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html   BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip   BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html </IfModule>

Gzip Sıkıştırması Alternatif Kodu

Bir önce ki paragrafta bahsettiğimiz sunucunuz mod_deflate desteklemiyorsa yine .htaccess dosyasına yazacağımız aşağıdaki kod ile Gzip sıkıştırması alternatif metodu mod_gzip kodlarını paylaşıyorum. Umarım faydalı olmuşdur bu kodlar sizlere. Bir konunun daha sonuna geldik. Gzip sıkıştırması nasıl yapılır? sorusunun da açıklamasını yaptık. Hepinize kolaylıklar dilerim.

<ifModule mod_gzip.c> mod_gzip_on Yes mod_gzip_dechunk Yes mod_gzip_item_include file \.(html?|txt|css|js|php|pl)$ mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.* mod_gzip_item_include mime ^text/.* mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.* mod_gzip_item_exclude mime ^image/.* mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$ </ifModule>

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz