İş Görüşmesine Nasıl Gidilir?

0
15

İş görüşmesine nasıl gidilir? Herkesin hayali kurduğu bir iş vardır, bu işe kavuşmak için çeşitli iş görüşmelerine gitmek gereklidir. İş görüşmesi esnasında konuşma stilimiz, el hareketlerimiz, tokalaşma şeklimiz ve heyecan durumumuza kadar her şey görüşmedeki firma yetkilileri tarafından sıkı takip edilmektedir. Bunlar işverenin karar verme sürecini oldukça etkilemektedir. Fakat tüm bunlardan önce işveren tarafını etkileyen önemli başka bir şey vardır o da fiziksel görünüşümüzdür. Bu nedenle iş görüşmelerine giderken saçlarımıza, kıyafetimize hatta aksesuarlarımıza kadar birçok farklı unsur oldukça büyük önem taşımaktadır.

is gorusmesi - İş Görüşmesine Nasıl Gidilir?

Görüşmedeki Yetkili Kişileri Araştırın

İş görüşmesine nasıl gidilir? tüyolarımızdan bir diğeri de görüşmeye gideceğiniz firmadaki kişileri biliyorsanız, Linkedin’den veya diğer sosyal ağlarda, bu kişileri araştırmanızdır. Yaptığınız sosyal medya araştırmaları sonrasında çok ciddi veya çok sempatik olduğunu fark ettiğiniz yetkili kişilere farklı davranabilirsiniz. Hatta iş dışında ortak bir nokta fark ederseniz (lise, şehir, hobi vs) bu konular hakkında da laf açabilirsiniz.

Eleman Buldum sitesinin iş ilanı ver sayfasından ücretsiz iş ilanı verebilirsiniz.

İş Görüşmelerine Giderken Kıyafet Seçimi

İş görüşmesi gidileceği zaman ne giyeceğinize görüşmeye gitmeden önce karar vermeniz çok önemlidir. Eğer mesleğiniz moda gibi tasarım yönünü göstermeniz gereken sektörlerde değilse, görüşme günü iddialı parçalardan uzak durmanız önemlidir. Görüşmeye gidilecek şirket ile ilgili yapılması gereken küçük bir araştırma uygun kıyafet seçimi için sizlere fikir vermektedir. Emin olmadığınız kombinleri denememeli ve kesinlikle içinde rahatsız olabileceğin, sürekli düzeltmeye uğraşacağınız kıyafetlerden uzak durmalısınız.

is gorusmesine giderken kiyafet secimi - İş Görüşmesine Nasıl Gidilir?

Ancak moda tasarımcısı olarak ya da stilist olarak bir görüşmeye çağrıldığınızda o iş görüşmesine nasıl gidilir? İşte o zaman da tamamen kendi tarzınızı ve moda anlayışınızı hatta kendi ürettiğiniz ve ya tasarladığınız kıyafetleri giymenizi önermekteyiz. Çünkü sizi işe alacak olan kişi zaten sizin tarzınızdan etkilendiği için işe alacaktır. Başkasının beğenilerini yansıtan kıyafetler bu tür iş görüşmelerinde pek çalışmayacaktır.

İş Görüşmesine Nasıl Gidilir Aksesuar Seçimi

İş görüşmesine nasıl gidilir konusunda özellikle aksesuar seçimine önem vermelisiniz. Görüşmeye giderken bileğe takılmış olan şık bir kol saatinin kişiyi disiplinli ve düzenli gösterdiği bilinmektedir. Fakat taktığınız saatin kıyafetinizle uyumuna özen göstermek gereklidir. Kadınlar için ise inci küpe veya kolye her zaman ciddiyeti artıran bir detay olsa da aksesuar tercihlerini yaşa uygun olarak yapılmalıdır. Diğer abartılı, sallantılı, dikkati başka yere çekecek aksesuarlaraysa pek gerek yoktur.

is gorusmesine giderken nasiil giyinmeli - İş Görüşmesine Nasıl Gidilir?

Görüşme Esnasına Yapılması Gerekenler

İş görüşmesine nasıl gidilir konusu kadar önemli olan bir diğer konu da görüşme esnasında yapılması gerekenler mevzusudur. Bu konuda da şu şekilde tüyolar vermemiz mümkün:

  • Göz teması kurmaya dikkat edin
  • Asla yere bakmayın
  • Gülümseyin
  • Dik Durun
  • Yavaş Konuşun
  • Vücut dilinize dikkat edin
  • Gülümseyin

İş görüşmesine çağrıldıysanız o alanda yeterliğiniz olduğu içindir. Bunu unutmayın ve kendinizden emin konuşun, kendinize güvenen tavırlar sergileyin. Bu söylediklerimiz tamamen bir ön hazırlık olarak sizin mental olarak hazır olmanızı sağlamak için verdiğimiz tüyolardır. Bunun haricinde sisin kendinize güvenen hal ve tavırlarınız o işi almanızı sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz