Küresel Isınma Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

0
21

Küresel ısınma, atmosfere salınmakta olan karbondioksit gibi sera etkisi yaratan gazların denizlerin ve yer kabuğunun ortalama sıcaklığının artmasına neden olmasıdır. Şeklinde açıklanabilse de insan olarak etkilerini çok daha fazla hissederiz. Ozon tabakasında meydana gelen yırtılmanın gittikçe büyümesi ile birlikte atmosfere salınan gazların dengesi de bozulmakta ve ışıma olayları da artış göstermektedir. Kyoto protokollerine göre ülkelerin uymak zorunda oldukları bazı kriterler vardır ama maalesef çoğu ülke ve sanayi kuruluşu bu sözleşmenin maddelerine uymamaktadır.

Ülkemizde bir türlü başlatılamayan baca filtreleri ve fabrikalardaki atık su arıtma tesisi zorunluluğu bir nebze olsun bu sera etkisinin azalmasına katkıda bulunacaktır.

Dünyada sera etkisine ve ısınmaya sebebiyet veren gazlar, %30-70 su buharı, %4-9 metan, %9-26 karbondioksit ve %3-7 oranında ozondan oluşur.

kuresel isinma - Küresel Isınma Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Küresel Isınma Nedenleri

  • Ulaşım: İnsanların toplu ulaşımdan çok kendi araçalrıyla ulaşım sağlamaları ve fosil yakıt tüketimi de küresel ısınma için havaya salınan zehirli gazlarda artışa neden olmaktadır.
  • Sanayileşme: Endüstrileşmenin hızla dünya geneline yayılması nedeniyle karbon emisyonu artmakta ve küresel ısınma hızlanmaktadır.
  • Ağaç kesimi: Ağaçlar, dünyanın akciğerledir. Türkiye’de ve dünyadaki ağaçlar, sanayi alanları inşa etmek, arazi alanları oluşturmak, konut ve ya otel yapmak için acımasızca kesilmektedir. Yeşil alanların yok olması da hava kirliliğine yol açar.
  • Tüketim Çılgınlığı: Tüketimi karşılayabilme amacı ile her gün sanayi kuruluşlarında yüzbinlerce ürün üretilmektedir. İnsanların beklentilerine cevap verebilmek için üretilen bu ürünleri imalatı sırasında harcanan doğal kaynaklar, sera gazı emisyonunun %60’ına yakın bir kısmını oluşturmaktadır.
    Sonuçları
  • Küresel ısınma birçok problemi beraberinde getirir. Isınmanın yol açtığı sorunlar arasında, buzulların erimesi ve deniz suyu seviyesinin yükselmesi, fırtına, sel, yağmurlarda sağanak yağış oranının yükselmesi, kuraklık ve buharlaşmadır. Bütün bunlar, ileriki dönemlerde doğada dengesizlikler meydana gelmesine neden olur. İklim değişiklikleri ve genel sıcaklık ortalamasındaki artışlar da hep ısınmanın sonuçları olarak karşımıza çıkmaktadır.

kuresel isinma onlemleri - Küresel Isınma Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Küresel Isınma Nasıl Önlenir?

Gelecek nesillere daha güzel ve yaşaması güzel bir dünya bırakabilme amacı ile içinde bulunduğumuz dünyayı daha güzel kullanmamız gerekiyor. Küresel ısınma hızını düşürebilmek için olabildiğince toplu taşıma araçlarını kullanmak gerekiyor. Bunun ile beraber çevreyi temiz tutmak ve gerektiği kadar tüketim yapmak, tarım ve hayvancılık işlerinde ilaç kullanımını azaltmak gerekir. Parfüm ve deodorant kullanımı da ısınmayı arttıran ve önü alınamaz bir şekilde hızlandıran etkenler arasında yer alıyor.

Küresel ısınma sonucunda ise mevsimler değişir ve yağış düzensizlikleri ortaya çıkar. Mevsimlerin ve doğanın düzeninin bozulması sınmaya bağlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu neden ile herkes kendi üzerine düşmekte olan görevi gerçekleştirerek doğaya katkıda bulunmaya çalışmalıdır. Tek bir araç içinde sadece ama sadece bir kişi seyahat ederek egzozdan çıkan duman miktarını arttırmaktan ise toplu taşıma araçlarını ve elektrik ile çalışan araçları kullanmaya gayret göstererek küresel ısınma önlemlerine katkıda bulunmamız mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz