Web Tasarım

web tasarim - Web Tasarım

Bir web sitesinin tasarımı göze hoş görünmeli ve kullanım kolaylığı sağlamalıdır. Bunu başarabilmek her web tasarım biliyorum diyenin, harcı değildir. İşini iyi yapan profesyoneller bu ayrıntıları gözden kaçırmaz ve web sitelerinin eklentilerini buna göre seçerler.

Biz de bu web tasarım konusundaki uzmanlığımız ve tecrübelerimiz sayesinde müşterilerimizin web sitelerini bu anlayışla gerçekleştirmekteyiz. İster marka yaratmak isterse kişisel blog sitesi olsun her daim aynı titizlikle çalışmaktayız. Web sitesinin kapsamış olduğu hizmet, ürün vs. gibi alanlara uygun eklentilerden en fazla işinize yarayacak olanı seçip yüklemekteyiz. Web sitenizin hızının yükselmesini sağlayacak dosya sıkıştırma eklentilerini yükleyerek web sitenizdeki sayfalar arası sörfü daha zevkli hale getirmekteyiz.

Kullanıcının beğenmediği ve sayfalar arasında gezinme hızının düşük olduğu web siteleri ziyaretçileri yorarak ve siteden çabuk çıkmalarına neden olur. Oysa web sitelerinde amaç; ziyaretçiyi mümkün olduğu kadar sitede tutabilmektir. Bu sayede Google tarafından daha fazla ziyaretçiye ulaşmanız sağlanır. Sitenizdeki yazılar ilk sayfalarda yer alabilir ve reklam geliriniz de yükselir.

İyi Bir Web Sitesi Nasıl Tasarlanır

İlk olarak web sitesinin hangi formatta olacağı üzerinde mutabık olmak gerekir. E-ticaret üzerine kurulan bir web sitesi kurulumu ve web tasarım bilgisi ile bilgi vermek amaçlı kurulan web sitesinin tasarımı arasında farklar olması normaldir. Bu bağlamda web sitesi kurma aşamalarını maddeler halinde sıralayalım:

 • Alan adı almak: Kullanım amacına uygun olarak güzel ve akılda kalıcı bir alan adı almak önemlidir. Bununla birlikte alan adını alırken uzun ömürlü ve en az 2 yıllık almak çok ekonomik olacak sizi yenileme masrafından kurtaracaktır.
 • Hosting almak: alan adından sonra web tasarım aşamalarının en önemlisi hosting firmasıdır. Size ne kadar süre ne gibi imkânlar sağlayacak kaç GB depolama, kaç mail adresi verecek bunları bilmeniz gerekir. Eğer bir blog kuracaksanız en düşük paketin bir üstünü seçmenizi öneriyorum. Çünkü çok uzun soluklu bir site olma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekir. Sık sık hosting firması değiştirmek pek iyi bir seçenek değildir. Bazı taşınmalarda index almış yazıların dahi silindiğine şahit olduk.
 • WordPress tabanlı site kuracaksanız bunun kurulumunu gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Ancak yine de bilmediğiniz bir alansa profesyonel yardım almanızı önermekteyim. Çünkü sitenin tasarımını daha mükemmel hale getirebilecek eklentiler yükleyerek sitenin albenisini yükseltecektir.
 • Eğer web site e-ticaret üzerine kuruluyorsa yine WordPress tabanlı eklentiler mevcuttur. Dünya üzerindeki web sitelerinin % 75 ‘ten fazlası WordPress tabanlı olarak kurulmuştur.
 • Sitenin gizlilik politikası, iletişim vb. olan kurumsal sayfaları prosedürlere uygun olarak yazılmalıdır. Bunlar için makale yazarlarından yardım alabilirsiniz.
 • Siteniz ne üzerine kurulmuş olursa olsun paylaştığınız yazılı içerikler SEO kurallarına uymalı ve özgün olmalıdır. Genelde içeriğe gör değişen kelime sayıları Google tarafından tanınmak ve değer görmek isteyen web sitesi sahipleri için en az 300 olmalıdır. 300 altında kelime sadece yemek tarifi ve e- ticarette ürün kısa açıklamaları kabul edilebilir kriterdedir.
 • Sitenize mutlaka güvenlik sertifikası yüklemelisiniz. Aksi takdirde hem sizin bilgileriniz hem de kullanıcıların bilgileri çalınabilir be kötü niyetli kişilerin eline geçe bilir.

2021 Web Tasarım Trendleri

2021 web tasarım trendlerini kısaca sıralamak için yaptığımız araştırmada şu sonuçlara vardık:

 • Mobil sitenin hızlı yüklenmesi: Yeni nesil internet kullanıcıları için en istenmeyen durum sitenin açılmasında beklenen o birkaç saniyedir. İnternet hızından ziyade sitenin içerikleri ve eklentileri nedeniyle bazı siteler diğerlerine göre daha geç açılmakta sayfalarda gezinmek imkânsız hale gelebilmektedir. Böyle durumlarda kullanıcı derhal o siteyi terk eder ve bir daha da gelmez.
 • Cesur Renkler: bu yıl web tasarım trendleri arasında parlak ve cesur renkler ön planda olacaklar. Bu sayede sitenin tasarımı çok daha dikkat çekici bir hale gelecektir. Ayrıca her rengin hitap ettiği bir kitle vardır. Örneğin yeşil ve mavi renkler genelde doğal ve doğayı çağrıştırırken beyaz temizlik ve hijyen, sağlık gibi kavramlarla ilişkilendirilir. Web sitesi tasarımında firma ya da markanın renklerinin yanı sıra çağrıştıracağı kavrama uygun renkler de yardımcı olarak kullanılır.
 • Akıllı Videolar: Sitenin sahibi olan kurumun işine yönelik videolar kullanıcıları çeken şeylerdir. Okumaktan çok izlemeyi seven bir topluma video izletebilmek çok daha kolaydır. Böylece ziyaretçi sitede daha uzun süre kalabilir. Bunun en zor tarafı videonun kaplayacağı alandır. Bunu aşmak için de hosting firmanızın çok güzel ve geniş bir depolama hizmeti sunmasına dikkat etmelisiniz.
 • Basitlik: Bir web sitesinin en güzel tarafı kullanım kolaylığı olmakla birlikte yalın ve kullanışlı bir web sitesi karmaşık menülü sitelere göre çok daha fazla tercih edilmektedir.
 • Başparmağa Hitap Eden Siteler Yapılmalıdır: başparmağa hitap eden sitelerin mobil kullanımda çok daha fazla beğenilerek kullanıldığını görmekteyiz.
 • İkonlar, geometrik şekillerle desteklenen menüler de kullanıcıların daha çok hoşuna gitmesine neden olur.

Son Olarak: eğer güzel bir eğitiminiz yoksa sitenizin web tasarım işini bir profesyonele yaptırın. SEO konusunda bir miktar bilginiz olmalı ki panele içerik girmeyi kendiniz yapın. Özellikle Yoast SEO o kadar güzel bir eklenti ki sizin yüklediğiniz içeriğin Google için değerini hesaplayıp yanlış yapılan yerleri düzeltmenize de yardımcı oluyor. O nedenle temel düzeyde bilgiye sahip olmak için ön çalışma yapmak akıllıca olacaktır. Tam tersi durumda ise hiç yüzme bilmeden okyanusu geçmeye çalışmak gibi bir durum ortaya çıkacaktır.

Burakcihan.com.tr sitemizde de yer aldığı gibi web tasarım alanında ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü hizmeti vermekteyiz. Hizmetlerimizdeki üst düzey performans faydası sayesinde siz de hiç zorluk yaşamadan takipçi sayınızı artırabilir, Google’da ilk sıralara yerleşebilirsiniz.