WordPress Https Yönlendirme

0
12

Merhaba, bu yazımızda WordPress Http’den Https’ye yönlendirme işlemini anlatacağız. Bilindiği üzere Google her geçen zamanda algoritmalarınıda güncellemekle birlikte sıralama kriterlerinde de bir takım değişiklikler yapıyor. Google arama motoru üzerinden bir arama yaptığınız zaman dikkat ettiyseniz hep ilk sayfada yer alan site bağlantılarının başlarında https yer almaktadır.

Https Neden Önemli?

Https bağlantısı sitenizin bağlantısını şifreleyerek kullanıcılara güvenli gezinme ayrıcalığı sağlıyor. Https yani SSL güvenlik sertifikasının da sınıflandırmaları var ücretsiz olarak kullanılan SSL sertifikaları yalnızca sitenizin bağlantısının şifrelenmesi için yani özetle Google arama motorunun gözüne girmek için kullanılır ve blog tarzı üye girişi ve e-ticaret gerektirmeyen siteler için uygundur.

Not: Yapacağınız değişikliklerde sitenizin yedeğini almanızı tavsiye ederiz, yazılarımız tamamen bilgilendirme amaçlı olup, oluşabilecek her türlü olumsuzluklarda sorumluluğumuz yoktur.

Https Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

WordPress Https yönlendirme eklentileri de vardır fakat eğer isterseniz sitenize ftp ile bağlanıp ana dizinde yer alan .htaccess dosyası içerisine kod yazarak da bu yönlendirme işlemini yapabilirsiniz. Bazı sitelerde https yönlendirmesi için kod eklendiği zaman sitede bozulmalar meydana gelmektedir fakat bu şekilde bozulma ile karşılaştığınızda eklenti kurarak çok kolay bir şekilde WordPress Http den Https ye yönlendirme işlemini yapabilirsiniz.

WordPress Https Yönlendirme Eklentileri

WordPress yönetim panelinizden eklentiler kısmına girip “Yeni Ekle” butonuna basıp “Really Simple SSL” diye arama yaptığınızda ilgili ekleniyi “Hemen Yükle” butonuna basarak sitenize tanımlamış olursunuz, eklenti yüklendikten sonra da “Etkinleştir” butonuna basıp eklentinizi etkinleştirebilirsiniz. Sizin yerinize tüm Http olan bağlantılarızı Https’ye yönlendirme işlemi yapmış olur. WordPress Http den Https’ye yönlendirme yaptığınız zaman eğer Google Analytics veya search console gibi hizmetlerden de kaydınız var ise https olarak adresinizi güncellerseniz daha iyi olur.

WordPress Https Yönlendirme Eklentisiz

WordPress Https yönlendirme işlemi için eklenti kullanmak istemiyorsanız yukarıda bahsettiğim gibi sitenize ftp ile bağlanıp ana dizinde bulunan .htaccess dosyanızı bilgisayarınıza indirip “Notepad++” Windows uygulaması ile dosyanızı açabilir veya alternatif uygulamalar ile hiç farketmez, içine aşağıda ki kodları ekleyip siteadi yazan yere siz kendi Http den Https’ye yönlendirme yapacağınız site adresiniz ile değiştirip dosyayı kaydedip tekrar sitenize ftp ile bağlanıp aynı dizine tekrar göndermeniz yani yeni kod eklenmiş dosyanız ile değiştirmeniz halinde sitenize gelen Http bağlantıları 301 yönlendirme ile WordPress Https yönlendirme işlemi ile Https olarak gözükecektir.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^siteadi\.com [NC]
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.siteadi.com/$1 [R,L]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz