WordPress Nasıl Kurulur? Detaylı Anlatım

0
37

Herkese merhaba bu yazımızda WordPress nasıl kurulur ilk etapda bundan bahsedeceğiz, sonrasında sırasıyla temaları ve eklentilerinden kısaca söz edeceğiz.WordPress nedir? WordPress dünya genelinde çok yaygın kullanılmaya başlamış yayın aracıdır ve bunun bu kadar çok kullanılma nedeni ise hem hızlı kurulumu hemde düzenli olarak gelen güncellemeleri olmasıdır. WordPress‘in ücretsiz ve ücretli her kesime hitap etmesi de tüm kullanıcıların beklentilerini karşıladığı anlamına geliyor.

Not: Yapacağınız değişikliklerde sitenizin yedeğini almanızı tavsiye ederiz, yazılarımız tamamen bilgilendirme amaçlı olup, oluşabilecek her türlü olumsuzluklarda sorumluluğumuz yoktur.

WordPress Site Yapmak

WordPress kurulumu için bize gerekli olanlar;

Not: Tüm işlemleri ve kullandığım görselleri, birlikte çalıştığım Turhost firmasına göre anlatacağım. Aşağı yukarı hosting firmalarında yerleri benzerlik gösterebilir, siz kendinize uyarlayarak yapabilirsiniz. Hazırsanız WordPress nedir? WordPress Kurulumu anlatımına başlıyorum 🙂

 • Domain (Alan adı) Nasıl Satın Alınır?

domain satin almak - Wordpress Nasıl Kurulur? Detaylı Anlatım

Öncelikle temelimizi atmaya bir isim yani domain alarak başlayacağız. Turhost.com veya kendi tercih edeceğiniz bir domain firmasından örnek: burakcihan.com.tr gibi domain satın almak fakat bu domain alacağınız yerden hosting de alırsanız eğer ekstra bir yönlendirme işlemi ile uğraşmış olmazsınız.

Eğer domain ve hosting farklı yerlerden satın aldıysanız, domain firmanızdan DNS kayıtlarınızı, hosting firmasına ait kayıtlar ile güncellemeniz gerekmektedir.(Hosting firmanız ve Domain firmanızdan destek isteyebilirsiniz)

 • Linux Hosting Nasıl Satın Alınır?

wordpress linux hosting - Wordpress Nasıl Kurulur? Detaylı Anlatım

Domain satın aldığımıza göre artık bir site adresimiz var fakat bize şu anda birde sitemizi kuracağımız, dosyalarımızı depolayacağımız hosting gerekli olacaktır. Hosting satın alırken WordPress kullanacaksak eğer Linux almanızı tavsiye ederim ve ilk etapta başlangıç paketlerinden satın alabilirsiniz. Daha fazla kapasiteye sahip olmak istiyorsanız ilerleyen zamanlarda paketinizi yükseltebilirsiniz.

 • Veritabanı Nasıl Oluşturulur?

wordpress veritabani - Wordpress Nasıl Kurulur? Detaylı AnlatımDomain ve Linux hosting paketlerimizi de aldığımıza göre artık bir site kurulumunu tamamlamamıza %80 oranında yaklaştık. Şimdi ise Hosting satın aldığımız firmanın sitesinden hosting panelimize giriş yapalım ve veritabanları kısmına tıklayarak, sadece 3 adımda “Veritabanımızın ismi“, “Veritabanı kullanıcı adı” ve “Şifre” alanlarını dolduralım ve bu bilgileri mutlaka bir yere not alalım ardından veritabanımızı oluşturalım.

 • WordPress Dosyalarını Nereden İndirebilirim?

wordpress indir - Wordpress Nasıl Kurulur? Detaylı AnlatımWordPress dosyalarını “WordPress indir” linkine tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bilgisayarınıza indirdiğiniz RAR formatında olan sıkıştırılmış dosyanın üzerine gelip fareniz ile sağ tuş tıklayıp “Buraya çıkart” diyip normal klasör haline getirmeniz gerekiyor. FTP klasörünüze RAR formatında değilde normal klasör dosyalar halindr yükleme yapacağız.

 • FTP Bilgilerinizi Öğrenelim

FTP sitemize bağlanmak için kullandığımız Dosya Transfer Protokolüdür. FTP bilgilerimizi hostingimizi aldığımız firmanın yönetim paneline girerek satın aldığımız hosting paketini yönet sekmesine tıklayarak ulaşabiliriz. FTP ile WorpPress kurulumu için bize bu alanda gerekli olan bilgiler FTP kullanıcı adı, şifresi ve yazıyor ise IP adresi dir.

Sitemize bağlanarak dosya yüklememizi sağlayacak türlü yöntemler vardır, fakat bunlardan en yaygın kullanılan yöntem FileZilla programı aracılığı ile sitemize bağlanıp dosyaları aktarmaktır. Bende size benimde kullandığım bu yöntem hakkında bilgiler aktaracağım.

FileZilla Nasıl Kullanılır?

FileZilla programını buradan indirebilir kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.
Kurulumunu da yaptığınıza göre artık gerçekten sona yaklaştınız demektir. WordPress kurulumu eğitiminin tamamlanmasına %95 oranında yaklaştık 🙂

filezilla ayarlari - Wordpress Nasıl Kurulur? Detaylı Anlatım

FileZilla programının sol üst kısmında yer alan “Dosya” sekmesinin hemen altında bulunan ikona tıklayalım yada “Dosya” sekmesinden “Site Yöneticisi” sekmesine tıklayalım bu iki yol da aynı yere çıkıyor. Açılan ekranda WordPress kurulumu yapmak istediğimiz sitemizin bilgileri ile yeni bir site ekleyeceğiz ve bu siteye dosyalarımızı yüklemek için bağlanacağız.

FileZilla Site Eklemek

– Açılan ekranda sol alt kısımda bulunan “Site Ekleyin” sekmesine tıklayalım ve sitemizin sizin tarafınızda programda görünmesini istediğiniz adı yazalım,

 • Sunucu: alanına istersen sitemizin domain adresini yazalım istersek de bir önce ki konuda bahsettiğim FTP bilgilerinde yer alan IP adresini yazalım(ben IP adresi yazıyorum),
 • İletişim Kuralı: FTP Dosya aktarımı iletişim kuralı seçili olsun,
 • Şifreleme: Yalnız düz FTP kullanılsın(düşük güvenlik) seçili olsun,
 • Oturum Açma Türü: Normal” seçili olsun,
 • Kullanıcı: FTP kullanıcı adınızı” yazalım (Bir önce ki konuda “FTP Bilgilerinizi Öğrenelim” konusunda nasıl öğreneceğimizi anlatmıştım)
 • Şifre: FTP şifrenizi” yazalım (Bir önce ki konuda FTP Bilgilerinizi Öğrenelim” konusunda nasıl öğreneceğimizi anlatmıştım)

Aşağıda bulunan Tamam sekmesine tıklayalım ve sitemizin giriş bilgilerini kaydetmiş olalım.

Sitemizin giriş bilgilerini kaydettiğimize göre artık WordPress site yapma işlemini sonlandırmamıza sadece bir kaç adım kaldı.

FileZilla Siteye Bağlanmak

FileZilla programından sol üst köşede bulunan “Dosya – Site Yöneticisi” yada “Dosya” sekmesinin hemen altında bulunan ikona tıklayıp, gördüğümüz sitemizin üzerine tıklayarak veya bağlan sekmesine tıklayarak sitemize bağlanalım.(Düz FTP kullanılsın mı gibi uyarı çıkabilir evet deyip geçebilirsiniz bu bir güvenlik zafiyeti değildir).

Sitemize başarılı bir şekilde bağlandıysa ikiye bölünmüş ekranın sağ tarafında sitenizin içerisinde ki dosyalar, sol tarafında ki ekranda ise bilgisayarınızda bulunan dosyalar gözükecektir.

FileZilla WordPress Kurulumu

Sol tarafta bulunan ekrandan, WordPress site kurma için indirdiğimiz WordPress dosyalarını bulalım normal klasör halinde

WordPress klasörünü değilde, WordPress klasörünün de içine girip tüm dosyaların bulunduğu alanda ki dosyaların hepsini eksiksiz seçelim ve sağ tarafta ki ekranın yani sitenizin public_html klasörünün içine girelim bu seçtiğimiz tüm dosyaları buraya aktaralım.(Dosya aktarım işlemi azda olsa biraz zaman almaktadır aşağıdan takip edebilirsiniz, internetinizin ve sunucunuzun hızına göre değişmekte olup aktarım işlemi tamamlanmadan bir sonra ki adıma geçilmemelidir).

Dosyalarımızın aktarım işlemi bittiğinize göre, tarayıcımızdan yani Chrome, Explorer, Firefox gibi tarayıcımızdan internet sitemizin adresini yazacağız örnek: burakcihan.com.tr girmeye çalışacağız ve karşımıza gelen ekranda yazan bilgilerin altında “Doğrulayalım” butonuna tıklayacağız, veritabanı bilgilerini isteyen bir ekran gelecek karşımıza bu alanlara yazmamız gereken bilgileri önce ki “Veritabanı Nasıl Oluşturulur” konumuz da anlatmıştım ve bilgileri not almamızı istemiştim.

WordPress Veritabanı Bilgileri ve Kurulumu

 • Veritabanı ismi: Yukarıda veritabanı nasıl oluşturulur konusunda oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini gireceğiz.
 • Kullanıcı adı: Yukarıda veritabanı nasıl oluşturulur konusunda oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini gireceğiz.
 • Parola: Yukarıda veritabanı nasıl oluşturulur konusunda oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini gireceğiz.
 • Veritabanı sunucusu: localhost  olarak kalsın
 • Tablo ön eki: wp_ olarak kalsın
  ve Gönder butonuna basalım
 • Site başlığı: girmemizi isteyecek sitemizin ziyaretçilerin girdiğinde görebileceği genel bir isim yazalım Firma/Şahıs adı gibi düşünün, buraya sitemizin adını yazacağız.
 • Kullanıcı adı: Sitemizin yönetim paneline girerken kullanacağımız, Türkçe karakter kullanmadan, kendimize kullanıcı adı oluşturacağız. Örnek BurakCihan58 gibi mesela siz nasıl isterseniz. Ben biraz memleketi de katmış oldum içerisine 🙂
 • Parola: Sitemizin yönetim paneline girerken kullanacağımız, bir şifre oluşturacağız.
 • E-posta adresiniz: Sitemizin yönetim paneline girerken kullanacağımız, mail adresimizi yazacağız.
 • Arama motoru görünürlüğü: Eğer siteniz özel bir site(Google gibi arama sonuçlarında çıkmasını istemiyorsanız) ise bu seçeneği seçerek arama motorlarında sitenizin yer almasını engellemek için tercih yapabilirsiniz. Bu ayarı daha sonradan da değiştirebilirsiniz, mesela sitenizi bir süre tasarlarken arama motorlarının görmesini istemiyorsanız işaretlersiniz, daha sonra WordPress kurulumunu tamamladıktan sonra tekrar ayarını değiştirebilirsiniz.

Her şey tamam olduğuna göre “WordPress’i kur” butonuna tıklayarak WordPress site kurma eğitimini sonlandırabiliriz. Güle güle kullanmanız dileğiyle 🙂

Aklınıza takılan soruları isterseniz yorum yaparak, isterseniz de mail@burakcihan.com.tr mail adresimden bana sorabilirsiniz.

WordPress Temalar ve Eklentiler

WordPress site yapma hızlı kurulan bir sistemdir ve ücretsizdir. Ücretsiz eklentiler veya temalar kullanıcının beklentilerini karşılamaz ise WordPress ücretli temaları ve ücretli eklentileri vardır. Bu yüzden isteyen kullanıcılar ücretsiz eklentiler ve temalar ile WordPress kurulumu ile yaparlar, eğer daha fazlasını istiyorlarsa beklentileri ışığında isterse ücretli tema ve eklentileri satın alıp kullanabilir. Tabi her WordPress teması ve eklentilerin de kendine özgü ayarları ve yönetim panelleri vardır o yüzden ilk etapta size karışık gelebilmesi normaldir fakat bunları kullanmadan önce, WordPress sitemizin yedeğini alma işlemini yapıp daha sonra içlerinde kurcalayıp hata yaparak öğreneceğiz.

Her mesleğe göre WordPress site yapma temaları vardır mesela bunlardan başlıca popüler olanlara sizler için sıralayarak örnek verdim;

WordPress Blog Teması

İnternet ortamında bir blog sahibi olmak bilgilerinizi paylaşmak, güzel yorumlar cevaplar şeklinde ziyaretçileriniz ile iletişime geçmek ve bilginizi paylaştırmak için sizde WordPress Kurulumu yaparak güzel bir WordPress Blog sitesine sahip olabilirsiniz.

WordPress E-Ticaret Teması

İşletmeniz için artık internet ortamında benimde bir yerim olsun, bende ürünlerimi daha fazla müşteriye ulaştırayım ve daha çok kazanç sağlayayım diyorsanız, WordPress E-Ticaret ile de sizlerin yanında oluyor ve hem ücretli hemde ücretsiz temalar ve eklentileriyle. Ayrıca ürünlere isterseniz fiyat yazmadan, online satış yapmadan sadece katalog görünümünde de sitenizi tasarlayabilirsiniz.

WordPress İş İlanları Teması

Aklınıza yeni bir proje geldi, iş ilanları sitesi açmak istiyorum fakat nasıl yapacağım diye düşünüyorsanız WordPress iş ilanları teması da var ve yine sizin yardımınıza koşuyor. WordPress inanılmaz bir şey WordPress nedir? sorusunun cevabı aslında WordPress Herşey dir 🙂

WordPress Emlak ve Gayrimenkul Teması

Gayrimenkul işi ile ilgileniyorsunuz ve kendinize özel bir web sitesi olsun, portföylerimi orada sergileyim müşterilerim daha rahat ulaşsın istiyorsanız bunun içinde Emlak ve Gayrmimenkul WordPress site kurma temaları vardır

WordPress Oto Galeri Teması

Oto galeriniz var ve satılık, kiralık arabalarınızı web sitenize yüklemek işinizi online olarak yapmak için WordPress Kurulumu yaptıktan sonra WordPress Oto Galeri temanızı bulup kurabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz